ORHANİYE - KIZKUMU

Denizin ortasında yürümek mi? Tabii ki evet ve Marmaris merkeze yalnızca 27 km. Dilerseniz minibüsle dilerseniz aracınızla gelebilirsiniz. 600metre uzunluğunda 3 metre eninde denizin ortasında yürüyebileceğiniz bir yer burası. Her yıl yerli ve yabancı turist akınına uğramaktadır. Gezi turları ile çok ziyaretçi geldiğinden sabah erken saatleri ya da akşam saatlerini tercih etmenizde fayda var.

KIZKUMU EFSANESİ

Efsaneye göre Bybassos Kralı'nın kızı güzel prenses ile bir balıkçı birbirlerine aşık olurlar. Kız geceleri sahile çıkıp kandille balıkçıya işaret verir ve balıkçı da karşı kıyıdan sandalıyla gelerek buluşurlar. Kral bunu zaman içerisinde öğrenerek bir gece kızını takip ettirerek balıkçının denizden geldiğini, kızının kumsalda onu beklediğini, beklediği yeri de elindeki bir ışıkla balıkçıya haber verdiğini öğrenir. Kral askerlerine kızını kumsalda yakalayıp elindeki ışığı alarak balıkçıya işaret vermelerini ve balıkçıyı yakalamalarını emreder. Denilen yapılır. Balıkçı karşı kıyıdan ışığı gördüğü anda atlar kayığına, kürek çekmeye başlar. Kız askerlerin elinden kurtulup denizin ortasındaki delikanlıya doğru koşmaya başladığı anda bir mucize gerçekleşir ve kızın her adım attığı deniz anında kumsala dönüşür. Arkadan koşan askerlerin üzerlerindeki ağırlık onları suya batırdığı anda bir asker ok ve yayına sarılır. Amacı delikanlıyı vurmaktır ama ok kıza saplanır. Efsaneye göre de kumların rengi kızın kanıyla kırmızıya dönüşür. Delikanlı okla öldürülen prensesi alıp kayığıyla ortadan kaybolur ve bir daha ikisini de gören olmaz.

Kaynak: Milliyet.com.tr

Bilmenizde Fayda Var

Sahilde yaz aylarında açık tesis vardır. Kış aylarında ise yakınlarında market mevcuttur. Oldukça ünlü olan Martı Marina ve Cennet Marine buradadır. Kızkumu'na gelirken Hisarönü'nden geçeceksiniz. Gezinizin devamında da Turgut Şelalesi önerimizdir. Her cumartesi yöresel ürünleri de bulabileceğiniz pazar kurulmaktadır. Yerleşik nüfus ortalama iki bin civarıdır.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.