DATÇA - MERKEZ

Datça merkezde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Oteller, mağazalar, pansiyonlar, bankalar, restoran ve cafeler mevcuttur. Sahil boyunca deniz havası alıp, yürüyüş yapabileceğiniz bir kordona sahiptir. Merkezde denize girmek isteyenler, merkezdeki kumluk plajında girebilirler. Plaj kumdur ve sakin bir suya sahiptir. Plaj boyunca küçük kafe ve restoranlar sıralanmıştır. Zeytinyağlı yemeklerin tadına mutlaka bakmalısınız.

ESKİ DATÇA

Taş sokaklar, taş evler.. Begonviller içinde sessiz ve huzur dolu bir yer. Datça Merkez'e yalnızca 2,5 km uzaklıkta. Geldiğinizde otopark sıkıntısı yaşamayacağınız bir sonraki gelişini iple çekeceğiniz bir yer. Can Yücel Sokak ve Can Yücel'in evini (müze değil şu an başkası oturmakta) ve meydan kahvesinde yarım kalan şarabını görebilirsiniz. Bir çok ev, apart ve kafe olarak kullanılmakta.

BİRBİRİNDEN MUHTEŞEM BÜKLER

Marmaris'ten Datça'ya giderken birbirinden güzel masmavi koylar sizleri bekliyor. Datça’nın yarımada olması dolayısıyla hem sağınızda hem solunuzda deniz manzarası göreceksiniz. Yolda size deniz manzaraları eşlik edecektir. Yarımada üzerinde 52 koy ve bük yer alıyor. Eğer Datça büklerini geziyorsanız size tavsiyemiz çadırınız, mangalınız, dalış severler için gerekli tüm ekipmanlarınız yanınızda olsun.

Doğanın güzelliği aklınızı ve kalbinizi çelecektir. Koyları ve bükleri gezmek için kendinize bolca bir vakit ayırın çünkü buradan gitmek istemeyeceksiniz. Kimisi taşlı, kimisi ince kumlu olan cam gibi koylar sizleri bekliyor. Bükler arasındaki köyleride ziyaret etmeyi unutmayın.

KOY: Denizlerin, karaların içine doğru yaptığı küçük girintilere denir. BÜK: Yanında akarsu bulunan verimli topraklara verilen isimdir.

Datça Yarımadası Ege Denizindeki Koylar ve Bükler: Küçük Çatı, Çatı, Ballıcabükü, Boynuzcuk, Armonika, Gerence, Alafakı, Eksera, Küçük Çakal, Çakal, Eski Liman ( Gölyeri ), Alavara, Meriç, Gereme, İnceburun, Karaköy Gerence, Yelimlik, Oturakçam, Merdivenli, Mersincik, Murdala, Poyraz liman, Değirmenbükü, Barkas, Knidos.

Datça Yarımadası Akdeniz tarafındaki Koylar ve Bükler: Doğudan, Balıkaşıran tarafından başlayarak sırasıyla; Lindos, Hurmalıbük, Günlücekbükü, Kurucabük, Kovanlık, Çiftlik koyu, Sarıliman, Karaincir, Güllük koyu, Datça Limanı, Kargı, Armutlusu, Gökliman, İncirliğin, İnceburun koyu, Domuzçukuru, Kızılbük, Kargılıbük, Hayıtbükü, Ovabükü, Kurubük, Akçabük, Palamutbükü, Bükceğiz, Bağlarözü, Bağaltı, Domuz İni, Knidos Limanı

BİR ANTİK KENT ''KNİDOS''

Datça merkeze 35km, Marmaris’ten 110 km mesafededir. Datça'dan araçsız gitmek isteyenler Knidos'a giden minibüsleri ve deniz taksileri kullanabilirler. Ege ve Akdeniz'in buluştuğu en önemli liman kentidir. Buraya giderken tepelerden masmavi manzaralar göreceksiniz. Kentin, M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzandığı saptanmıştır.

Knidos'un Tarihçesi

Karia uygarlığı hakimiyetinde uygarlığın en önemli liman kenti olmuştur. Bölgede Helenistik, Roma ve Bizans döneminin izleri ve çok sayıda tarihi kalıntı bulunmaktadır. Askeri ve ticari olmak üzere iki limanı varmış.
Ören yerindeki önemli yapılar ve alanlar: Dor Tapınağı, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Yuvarlak Tapınak ve Sunağı, Meclis Binası, Korinth Tapınağı, mevsimi ve zamanı gösteren güneş saati, Tiyatro, Dionysos Tapınağı ve Stoası, Yamaç Evleri, Odeon, Demeter Kutsal Alanı, Nekropol ve Kap Krio Yarımadası.
İngiliz Charles 1850 yılında buraya gelerek kazılar yapmış ve değerli gördüğü şeyleri gemilerle İngiltere’ye götürmüştür. Götürdüğü tüm eserler günümüzde British Museum‘da sergilenmektedir.

Bilmenizde Fayda Var

Knidos Antik Kenti giriş ücreti 10TL ve Müzekartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Yazın 08:00 – 19:00, kışın 08:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır. Datça’nın en sonunda olan Knidos Antik Kentine giderken yollar asfalttır ama virajlı olduğu için dikkatli olmanız gerekmektedir. İki arabanın geçmesi bazı yerlerde zor olabiliyor.

YOL TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ

Marmaris'ten Datça'ya giderken uğrayabileceğiniz yerlerin ve ihtiyaç olabilecek konumların yol tarifleri için tıklayabilirsiniz.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.