TAŞLICA

Bozburun yarımadasının en ucundaki köydür. Marmaris’e 45 km mesafededir. Marmaris’e en uzak olan köy olması dolasıyla turizmden uzak kalmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere köyde fazlasıyla taş mevcuttur. Evlerin hepsi gerçek taştan yapılmıştır. Köy tam 100 yıldır su sıkıntısı yaşıyordu. Rumlardan kalan kuyulardan çıkardıkları suları eşeklerle taşıyarak evlerine götürüyorlardı. 2017 Ekim ayında köye su gelmiş ve evlere ulaştırılmıştır.

Söğütköy'e 5 km uzaklıktadır. Söğütten buraya geçerken göreceğiniz manzaraya hayran kalacaksınız. Saranda (Söğütköy'ün eski adı) denizinin manzarasını, yunan adalarını göreceksiniz. Köylü geçimini zeytin, incir, badem ve hayvancılıktan sağlarlar.
Köyde Apollon tapınağı, Hellenistik döneme ait kalıntılar ve de kule kalıntıları vardır. Fakat bu kalıntılar çok fazla deforme olmuş ve korunaklı değildir. Taşlıca’dan denize gitmek istiyorsanız. Söğütköy’e yada Serçe limanına gidebilirsiniz. Serçe limanında tekne turlarına katılıp Bozukkale’ye de gidebilirsiniz.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.