BAYIRKÖY

Marmaris'ten Selimiye-Bozburun yönüne giderken asırlık selvi ve çınar ağaçlarının olduğu şirin bir dağ köyü Bayırköy. Hatta Hanım Köylü dizisini izleyenler bilirler dizideki Saklıköy' ün tam olarak burası olduğunu. Marmaris'e 28 km mesafede olup dilerseniz Marmaris-Bozburun yönünden gelebilir, dilerseniz de İçmeler'den Turunç yoluna giderken Bayırköy'e bir yol ayrımı göreceksiniz virajlı ama yeşilliklerin içinden bir yoldan da gidebilirsiniz.

Bayırköy'e ilk olarak geldiğinizde köyün merkezinde otuz beş metre boyundaki koca çınar ağacı karşılayacak sizi. Bu çınar köyün sembolü ve uğurudur. Ağacın etrafında dönüldüğünde insanların daha mutlu ve daha uzun bir yaşam süreceklerine inanılmaktadır. Burada şirin bir Çınaraltı Kahvesi vardır. İster çay kahve içebilir isterseniz de gözleme ve diğer yöresel yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Çınar'ın karşısındaki Kızlar Çeşmesi'nde su içmenizi öneririz.

Meydandaki caminin yanında ve çınarın çevresinde bir çok yağ, bal ve hediyelik yöresel ürünleri alabileceğiniz köylülerin dükkanları mevcut.

Marmaris'in tek tarihi zeytin yağı fabrikası da bu köydedir. Yağhaneye defne ağaçları arasından uzanan bir patikadan yapacağınız kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Bayırköy'ün arka tarafından da Amos ve Çiftlik Koyu'na yürüyüş yapabilirsiniz. Bu yürüyüş sırasında kent surları, bazı yapı ve mezar kalıntılarına rastlayacaksınız.

Bilmenizde Fayda Var

Ne yazık ki Bayırköy'de PTT Şubesi ve hiç bir ATM yok. Bu gibi konulardaki ihtiyacınızı gelmeden Marmaris'te ya da Selimiye'de gerçekleştirebilirsiniz. Otobüsler ve Söğüt minibüsleri ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Fakat son otobüs akşam sekizdedir.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.