KÖYCEĞİZ

Türkiye’nin Rize’den sonra en çok yağış alan bölgesi Köyceğiz’dir. İlçe adını gölünden almıştır. Dalaman Havaalanına 35 km, Marmaris’ten 62 km mesafededir. Köyceğiz’in toplam 29.196 nüfusu vardır. İki beldesi ve on sekiz köyü bulunmaktadır.

Köyceğiz gölü boyunca sıra sıra restoran ve cafeler vardır. Ramazan ayında çok kalabalıktır. Göl kenarında bir çok etkinlikler düzenlenir, hediyelik eşya satan yerler ve farklı tatlar tada bileceğiniz yerler açılır.

Köyceğiz’in denize sahili olmadığı için denize girmek isteyenler tekne turları ile Dalyan İz Tuzu plajına gidiyor. Köyceğiz’in doğasının caizesi çok çekicidir. Bu çekiciliğe dayanamayıp buraya yerleşen Yılmaz Erdoğan, Özgü Namal gibi bir çok ünlü vardır.

M.Ö. 3400 yılına uzanan bir tarihe sahiptir. Ege ile Akdeniz’in buluştuğu noktada olması önemiyle bir çok uygarlık burada bulunmuştur. Sırasıyla İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, Akalar, Persler, Hellenler, Seleykoslar, Romalılar, Selçuklular, Menteşeoğulları ve Osmanlılar yöreye hakim olmuştur.

YUVARLAK ÇAY

Köyceğiz ve Ortaca arasında bulunur. Marmaris’ten 78 km Dalaman'dan 29 km uzaklıktadır. Sandras Dağının kar sularından beslenen Yuvarlak Çay buz gibidir. Suyun sıcaklığı 6 derece civarındadır. Suya girmek isterseniz merdivenlerden yada yapılmış olan salıncaktan sallanırken suya atlayabilirsiniz.

Yaz aylarının en sıcak günlerinde serinlemek isteyenlere tavsiye edebileceğimiz bir yer. Ailenizle birlikte eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Hafta sonu oldukça kalabalıktır. Çay etrafında bir çok restoran ve cafe mevcuttur. İster kahvaltınız, ister akşam yemeğiniz için zengin menülere sahiptirler.

YOL TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.