MARMARİS KALESİ VE ARKEOLOJİ MÜZESİ

Kent merkezinde görülmesi gerekenlerden biri de Marmaris Kalesi’dir. M.Ö. 2000'li yıllarda inşa edilmiş olan Marmaris Kalesi Kemeraltı Mahallesi'nde bulunmaktadır. İyonyalılar tarafından yapılmış olsada günümüzdeki kale 1522 yılında Osmanlılar (Kanuni Sultan Süleyman) tarafından inşa edilmiştir. Müzede, civardaki Knidos, Burgazada ve Hisarönü yerlerinde bulunan tarihi kalıntılar sergileniyor. Ayrıca Marmaris manzarasının güzelliği gözlerinizi alacaktır.

Marmaris Kalesi, Ege Denizi ve Akdeniz arasındaki geçişi sağladığı için oldukça önemlidir. 1980 – 1990 yılları arasında restore edilen Marmaris Kalesi, 1991 yılından bugüne Arkeoloji Müzesi olarak hizmet veriyor. Kalenin içindeki sergi salonları olarak kullanılan kapalı mekanlarda ve açık teşhir olarak sergilenen avlusunda Protohistorik çağlardan, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Cumhuriyet dönemlerinden çeşitli eserler sergileniyor.

Bilmenizde Fayda Var

Müze Pazartesi günü dışında tüm günler, 08:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’ne giriş ücreti 8 TL’dir ve müzekart geçerlidir.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.