AKYAKA

Marmaris ile Muğla’yı buluşturan noktada Gökova körfezinin bittiği yerde bulunur. Gökova Ovası ve Gökova Körfezinin arasındadır. Ula ilçesine bağlı bir mahalledir. Marmaris’e rampalardan inerken sağda durup Akyaka manzarasını izleyerek, dinlenebilirsiniz. Akyaka’yı diğer yerlerden ayıran en önemli özelliği, dağlardan gelen sodalı su ile deniz suyunun kesişiyor olmasıdır.

Suyu o kadar berrak ki güzel balıkları rahatlıkla görebilirsiniz. Akyaka’da motorlu teknelerle yemyeşil suyun üzerinden Kadın Azmak turu yapabilirsiniz. Fakat suyun aşırı soğuk olmasından dolayı burada suya girmek yasaktır. Tur yaklaşık 1 saat kadar sürer.

Denize girmek isteyenler sahildeki Halk plajından girebilirler. Denizi çok sığdır git git aynı dediğimiz yerlerden bir tanesidir. Sahilde ücret karşılığında sezlong kiralayabilme imkanınız vardır. Akyaka’nın diğer bir sahil kısmı ise Kadın Azmağı üzerindeki köprüden karşıya geçtiğinizde ulaşabilirsiniz.

Akyaka Merkezde, Okaliptus ağaçlarının altında yürürken ahşap balkonlu evlerin güzelliği sizleri etkileyecektir. Akyaka’da yamaç paraşütü yapmak isteyenler Sakartepesine gidebilirler.

AKYAKA'DAKİ DİĞER YERLER

Çınar Plajı: Merkez’den 3 km mesafede bulunan Çınar Plajının sahili taşlıdır. Burası azmak suyunun denize karıştığı noktadır. Çınar Plajında yeme ve içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur.

Burun: Çıkıntıda kalan bu alanda deniz derindir. Burun olduğu için dalgalara dikkat etmelisiniz.

Bungalov Evleri Önü: Orman kamp alanında kiralanabilen Bungalov evler vardır. İsterseniz burada kalabilir ve denize girebilirsiniz.

Albay Koyu: Merdivenlerden inerek ulaşılabilen bu koy serin ve derin bir suya hakimdir.

72: Gökova A Tipi Mesire Yeri içinde denize girilebilecek yerlerden bir tanesidir. Yürüyüş yapılan yerdeki merdivenlerden inilerek ulaşılan bu deniz, aniden derinleşir.

AKBÜK

Akbük, Marmaris’ten 56 km uzaklıktadır. Akyaka’yı geçtikten sonra dar ve virajlı bir yol gideceksiniz. Yol boyunca orman ve deniz manzarası size eşlik edecek. Fakat yolda dikkatli olmanız gerekiyor, zor bir yoldur. Dağların arasında kalan Akbük koyunun denizi küçük çakıllı ve berraktır. Turkuaz denizini çok seveceksiniz.

Sahilde bir kaç cafe ve market bulunmaktadır. Konaklayabileceğiniz bungalov evler vardır. Deniz kıyısında sezlonglar mevcuttur. Fakat hemen arkasında arabaların geçebildiği bir toprak yol vardır. Arabaların tam buradan geçmesi pek hoş olmasada denizin güzelliği bu açığı kapatmaktadır.

Deniz her mevsim durgundur. Göl sularının biriktiği ufak bir yer var, burada ördekleride görebilirsiniz. Yapılaşmadan uzak, sakin ve doğal bir yerde tatil yapmak istiyorsanız buraya tercih edebilirsiniz.

AKÇAPINAR

Marmaris’ten 28 km uzaklıktadır. Muğla-Dalaman ayrımında bulunur. Akçapınar, Okaliptüs yolu ve tostuyla meşhurdur. Birçok yerli ve yabancı turist buraya gelip tostun tadına mutlaka bakar. Yol boyunca sağlı sollu sıralanmış, up uzun okaliptüs ağaçları vardır. Bisiklet sürmek için ideal bir yerdir. Ağaçların arasında harika bir sürüş yapabilirsiniz. Sonbaharda mükemmel bir görüntüsü vardır. Fotoğraf çekimleriniz için tercih edebilirsiniz.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.