DALYAN İZTUZU PLAJI

İztuzu Plajı, 5 bin 400 metre uzunluğundadır. Göl ile denizin birbirine karıştığı yerdir. M.Ö. 226 veya 227'de büyük Rodos depremi ile Dalaman Çayı'nın yatağını değiştirmiş ve böylece oluşmuştur. Böyle mucizevi bir olay sonucunda oluşan plajın ince kumlu ve temiz olmasından dolayı Caretta Carettalar buraya gelerek yumurtalarını bırakmaktadır. Dünyaca ünlü bu plajda kaplumbağalar için güvenli bir alan oluşturulmuştur.

Plajın belirli bölümlerine havlu sermek, yatmak yasaktır. Ayrıca sahilde Caretta Caretta tedavi merkezide bulunmaktadır. The Independent’a göre dünyanın en iyi 10 kumsalından biri, The Times’a göre ise dünyanın en güzel açık alanı olarak seçilmiştir. Suyu sığdır, suda oyunlar oynamak çok keyiflidir.

KAYA MEZARLARI VE KAUNOS ANTİK KENTİ

Dalyan’daki Kaunos Kaya Mezarları bu bölgenin en önemli simgelerinden biridir. İztuzuna gitmek için Dalyan merkezden bindiğiniz tekneler Kaunos Kral mezarlıklarının tam önünden geçmektedir. Yukarıya çıkılmıyor fakat kaptan, motoru kapatıp fotoğraf çekmenize fırsat veriyor. Eski inanışa göre mezar ne kadar yüksekte olursa tanrıya o kadar yakın olunurmuş. O yüzden buradaki mezarlıklarda böyle inşa edilmişler.

Kaya mezarları M.Ö. 4. yüzyılda yapılmış, daha sonraları Roma döneminde de kullanılmıştır. Diğer bir önemli yer ise Kaunos’taki antik kenttir. Dik bir dağın tepesinde tiyatro, kilise, hamam, tapınak, havuz, kentin etrafını çevreleyen surlar, eski liman, Dalyan, İztuzu rahatça görünmektedir. Tura çıkmış olduğunuz tekne sizi burada bırakıyor ve bir saatlik gezi sonunda çıkış noktasından sizi tekrar alıyor.

ORTACA

Dalaman ve Köyceğiz arasında bulunur. Dalaman’a 20 km, Köyceğiz’e 25 km, Marmaris’e 86 km mesafededir. Fethiye ve Marmaris’in orta yerinde oluşu nedeniyle Ortaca ismini almıştır. Önemli bir konuma sahip olan Ortaca 1987 yılında Köyceğiz’den ayrılıp ilçe oluştur. Ortaca şehir merkezine 15 dakikada Sarıgerme Plajı, Aşı Koyu Plajı ve İztuzu Plajına ulaşılabilir. 30 dakika gibi bir sürede de yaylalara ve Dalaman Çayı üzerinde rafting yapılan merkeze ulaşılabilirsiniz.

Çevre korunmuş ve bozulmamıştır. Etrafınızda nar, limon, portakal ağaçlarını fazlasıyla göreceksiniz. Çevre ilçe ve beldelerdeki yerli halkın yanında, buralardaki turistlerde Cuma günleri Ortaca Pazarı'na alışveriş için gelmektedir. Pazarı ziyaret edip doğal ve sağlıklı sebzeler, meyveler alabilirsiniz.

Bilmenizde Fayda Var

Plaj akşam sekizden sonra kaplumbağaları rahatsız etmemek için kapalıdır. Evcil hayvanların plaja girmesi yasaktır. Sahilden 1 mil uzaklıkta hız teknesi kullanmak yasaktır.

Farklı Yöntemlerle Ulaşım

Marmaris’e 80 km mesafededir. Dalyan merkeze gelip, teknelerle İztuzu plajına sazlıkların arasından 45 dakikada geçebiliyorsunuz. Sazlıkların arasından geçerken güneşin tadını çıkarabilir ve tekne keyfi yapabilirsiniz. Dalyan PTT Şubesi önünden kalkan minibüsler ile ulaşmakta mümkün. Kendi aracınızla sahile giderken Dalyan merkezden çıktıktan sonra virajlı yollardan geçerek 12 km yol gitmeniz gerekiyor. Yol keyiflidir. Orman ve göl manzarası göreceksiniz.
Not: Tekne turu kullanmadan Kaunos Antik Kenti'ne ulaşmakta mümkün. Köyceğiz merkezden gölün etrafından dolaştıktan sonra Çandır Köyü yönüne 40km'lik virajlı ve eski bir yol vardır.

TOP
error: Yazı ve görsellerin telif hakkı tarafımıza aittir.